Az oregánót manapság főként az olasz ételek fűszereként ismerjük, pedig nagyanyáink közkedvelt fűszere volt, ha épp nem volt otthon majoranna, ezért is ismerhetjük vadmajorannának is. Nem számít különösebben kuriózumnak, a legtöbb háztartásban megtalálható. De vajon mit tudunk róla?
Az oregánót elsősorban apró, leveles hajtásai miatt gyűjtik és leginkább fűszernövényként használják fel, azonban sokkal több ennél! Az oregánót már hosszú évezredek óta használják a népi gyógyászatban. Régebben leginkább gyulladáscsökkentőként alkalmazták, de nyugtatóként, étvágygerjesztőként, köhögéscsillapítóként és görcsoldókén is bevált az évek során.
Oregánó, mint fűszer
Legtöbbünknek az oregánó hallatán a pizza jut eszébe, de legyen szó tésztáról, sült csirkéről vagy bármilyen paradicsomos ételről, az oregánó nem hiányozhat belőle. Felhasználhatjuk ételeinkben őrölt vagy frissen szedett formában is. Bár nagyban hasonlít rá, sajátos fanyar íze intenzívebb, mint a majoranna, éppen ezért óvatosabban is kell bánnunk vele, ha ezt a fűszert alkalmazzuk.
Oregánó, mint gyógynövény
Így igaz, az ételek ízesítése mellett gyógynövényként is használatos az ásványi anyagokban rendkívül gazdag növény. Az orvostudomány egyre inkább visszatér az alapokhoz. Ennek köszönhetően tüzetesen vizsgálják és kutatják, sőt már évek óta használják az oregánó egyes alkotóelemeit a modern gyógyászatban is. Sokan természetes antibiotikumnak is hívják, sajnos hibásan, mivel annak ellenére, hogy valóban baktériumölő hatással bír, az antibakteriális hatás elérése érdekében olyan nagy mértékben kellene bevinnünk a szervezetünkbe, ami már mérgező lenne.
Akkor miért gyógynövény? Gyakorta készítenek belőle köptető teát és helyi fertőtlenítőként is alkalmazzák. Nyugtató hatása miatt fürdővíz készítésére is alkalmas. Illóolajként pedig fokozza a vérkeringést és enyhíti az ízületi fájdalmat.
Az oregánó gazdag vitaminokban és tápanyagokban. 20 gramm szárított oreganoban 333 mg káliumot, 0,88 mg cinket, 8,8 mg vasat, 2,2 g fehérjét, 315 mg kalciumot, 0,92 mg magnéziumot és 8,56 g rostot tartalmaz. Vitaminokban sincs hiány: 1,24 mg B3-vitamint, 0,24 mg B6-vitamint tartalmaz, így szinte az összes létfontosságú tápanyagot megtaláljuk benne.
Honnan származik?
Az oregánó a Földközi-tenger vidékén őshonos növény. Az ókori görögök sebgyógyításra használták, sőt az egyiptomiak is ismerték, ők a köhögést csillapították vele. Görög eredetű nevében az "oros" hegyet, míg a "ganos" örömet jelent.
A Római Birodalom növekedésével együtt nőtt Európában az oregánó népszerűsége. Kínába is innen jutott el, ám ott már elsősorban csak gyógynövényként volt használatos akkoriban.
Az Egyesült Államokban a második világháború után kezdték aktívan használni az oregánót. A Dél-Olaszországban állomásozó katonák vitték haza a jó hírét, ami aztán hirtelen népszerűségnek örvendett az USA-ban is.
Itthon egy ideig elfeledett fűszernövény volt, pedig még vadon is megtalálható például hegyoldalakon vagy az erdőszélen.
Nem véletlenül tett szert ilyen népszerűségre az oregánó, jellegzetes íze, többfunkciós mivolta és jótékony hatásai egyaránt hozzájárultak a sikerhez. Az oregánó nagyszerűen termeszthető otthon a kiskertünkben vagy akár cserépben is. Az ételeink pikánsabbá tételéhez és egy-egy tea készítéséhez így elegendő mennyiséget tudunk termeszteni már az ablakpárkányon is.
Jó étvágyat és jó egészséget kíván a GulyásHús.hu Csapata!
Úgy gondolja hasznos lehet Ön számára is néha 1-1 új recept, amivel feldobhatja a szürke hétköznapokat? Olvasna érdekességeket, tippeket, házi praktikákat? Iratkozzon fel hírlevelünkre és elsők között értesülhet legújabb recept ötleteinkről és újdonságainkról. Vásároljon be a GulyásHús széles kínálatában található termékekből online, otthona kényelméből és élvezze a friss, házias ízeket!